הידראוליקה

הידראוליקה – גל תעשיות

מחלקת הידראוליקה היא בין המחלקות הראשונות שהוקמו בחברת "גל-תעשיות", המחלקה נותנת שירות לכל הנוגע בתחום ההידראוליקה כגון:

– תכנון, ייצור ושיפוץ מערכות הידראוליות שונות.

– ייצור ושיפוץ יחידות כוח.

– לחיצה והתקנת צנרת לחץ מכל הסוגים – גמישה וקשיחה.

– מכירה ושיפוץ שסתומים הידראוליים, סלקטורים.

– ייצור ושיפוץ בוכנות.

– מכירה ושיפוץ משאבות ומנועים הידרוליים.

– שיפוץ מנופים ודפנות הרמה ועוד.

בנוסף, המחלקה מייצרת מגוון מעבדות ניסויים בתחום ההידראוליקה למספר אוניברסיטאות ומכללות בארץ.

המחלקה מנוהלת על-ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון עשיר בתחום ובעלי יכולת למציאת פתרונות לבעיות השונות במתקנים והבאתן לידי מעשה בשטח.

הידראוליקה היא מדע העוסק בחוקי שיווי המשקל וחוקי התנועה של נוזלים אשר זורמים בתנאי לחץ. מערכת מדעית זו אף מפתחת שיטות ליישום חוקים אלה. לרוב, השימוש במונח הידראוליקה מתייחס לזרימת שמן במערכת צינורות לחץ, אשר דוחפות נוזל ובכך מעבירות כוח.

השוואה

הידראוליקה דומה למכאניקה, חשמל, אלקטרוניקה, ופנאומטיקה כדרך לעברת כוח לשימוש במערכות פתוחות וסגורות. במקרים מסוימים הן מתחרות בצורה ישירה אחת לשנייה, במקרים אחרים הן משלימות אחת ושנייה. לדוגמה מקובל ליישם הידראוליקה כשיטה לעברת כוח במערכת והטיפול בעברת האותות בצורה אלקטרונית. קבלת ההחלטה הנכונה בקשר של יישום במערכת מסוימת (או בחיבור של מספר מערכות) דורשת ידעה מעמיק של כל המאפיינים המעורבים, כמו כן כל היתרונות והחסרונות. בהתחשבות של דוגמאות של יישום, שכל המצבים השוליים מוגדרים ניתן בדרך כלל לקבל החלטה איתנה. במקרים גבוליים, עלויות, אמינות תפעולית, שירות, ניסיון וקריטריונים שהם לא מאפשרים השווה כללית, הן עובדות שדבר כלל מובילות לקבלת החלטה.

יישומים  

היתרונות שמאפיינים הידראוליקה ביכולת שלה בעברת אנרגיה ברמות גבות של יעילות ובאותו זמן לשלוט בצורה בלתי מוגבלת האנרגיה הזאת יסדו את יישומה של הידראוליקה בכל תחומי הנדסת המכונות. העובדה שניתן לייצור תנועה לינארית דרך שימוש בבוכנות הידראוליות הייתה משמעותית בייסוד זה.

שימושים של מערכות הידראוליות:

-תעשיית עיבוד שבבי.

-תעשיית הפלסטיק.

-מכבשים הידראוליים.

-תעשיית הבנייה.

-מכונות הרמה.

-מכונות לחקלאות.

ציוד הידראולי:

ציוד הידראולי הוא כל מכונה או כלי המשתמש בכוח של זרימה של נוזל כדי לעבוד.
ישנה מגוון גדול של ציוד:
– ווסתים.
– שסתומים הידראוליים.
– מצברים הידראוליים.
– סלקטורים.
– מסננים.
– מחלפי חום.
– בוכנות.
– מנועים הידראוליים.

תכנון של מערכת הידראולית

במערכות הידראוליות אנרגיה מכאנית הופכת לאנרגיה הידראולית ואז מעוברת ונשלטת כדי לבסוף להיות מומרת בחזרה לאנרגיה מכאנית. לכן ניתן לחלק את יסודות העיקרים של הנדסת הידראוליקה תחומים הבאים:

– המרת אנרגיה:

המרת האנרגיה ראשית מתרחשת בצד של המשאבות ושנית בצד של הבוכנות והמנועים ההידראוליים, יתר על כך המרת אנרגיה מתרחשת גם במצברים הידראוליים.

– שליטה של אנרגיה:

ההשפעה והגודל של האנרגיה ההידראולית (הכוח), בצורה של לחץ וזרימה, נשלטת ומושפעת על ידי מגוון של ווסתים והרגולטורים של משאבות הידראוליות עם יכולת משתנה.

– עברת האנרגיה:

זה מתרחש בעזרת אמצעי הידראולי (שמן), שמופנה דרך צנרת, זרנוקים, מעברים וכו'.

– אלמנטים אחרים:

כדי להכין ולאגור את האמצעי ההידראולי (שמן), נצרך מספר של מכשירי עזר כגון, מסננים, מכלים, מקררים או רדיאטורים, מחממם, שסתומים הידראוליים וכו'. יתר על כן יש צורך במכשירי מדדיה ובדיקה של ציוד שהם חלק הכרחי הכנה הכללית.

למידע נוסף מומלץ להיכנס למאמר שלנו על מערכות הידראוליות:
מערכות הידראוליות