השרטוט הטכני יום שלישי, 24 דצמבר 2019

שרטוט טכני – גל תעשיות

מטרות השרטוט הטכני

מטרות השרטוט הטכני, היא לאפשר ליצרן החלקים המתוכננים על ידינו, לייצר אותם בצורה מתאימה. כמות הפרמטרים שאנו נדרשים להעביר ליצרן היא עצומה וכוללת בתוכה מאפיינים כמו: צורת החלק, מידות החלק, אופן ייצור וכו'. על מנת לאפשר את העברת המידע הנ"ל ליצרן בצורה אחידה ומסודרת אנחנו משתמשים בסטנדרטים.

שרטוט איזומטרי

הייצוג של האובייקט כאן מתחת, נקרא שרטוט איזומטרי. זהו אחד ממשפחת היבטים תלת-ממדידים. בשרטוט איזומטרי, הקווים האנכיים של האובייקט נמשכים בצורה אנכית, והקווים אופקיים במשורי הרוחב ועומק מוצגים ב 30 מעלות ביחס לאופק. תחת הנחיות אלה, הקווים מקבילים לשלושת צירים אלה מוצגים באורכים האמתיים (בקנה מידה). קווים שאינם מקבילים לצירים אלה לא יהיו באורך הנכון שלהם.

T1

כל שרטוט טכני צריך להראות כל דבר: הבנה של מושלמת של האובייקט צריכה להיות אפשרית מהשרטוט. אם שרטוט איזומטרי יכול להציג את כל הפרטים וכל הממדים בציור אחד, הוא אידיאלי. אפשר לארוז את מידע רב לשרטוט איזומטרי. עם זאת, אם אובייקט היה חור בצד האחורי, זה לא יהיה גלוי לעין באמצעות שרטוט איזומטרי בודד. כדי לקבל תצוגה של האובייקט מלאה יותר, ניתן להשתמש בהיטלים.

ההיטלים הראשיים

מתוך מערכת האיזומטרית, נגזרים בצורה חד משמעית שלושה היטלים, הם למעשה ייצוגים דו-ממדיים של הגוף התלת-ממדי מכיוונים שונים. על מנת לקבל את ההיטלים הראשיים נסתכל שוב על הגוף. ההיטלים הראשיים מכוונים בכיוון הצירים הראשיים כנראה הציור:

T2

 

חתך ישר/שלם/פשוט

מהו חתך? כאשר אנו מבצעים חתך, אני לוקחים גוף נתון וחותכים אותו באופן וירטואלי בלבד על ידי מישור העובר לכל אורכו. לדוגמה: ניקח קובייה עם קדח במרכזה ונחתוך אותה (וירטואלית) באמצע:

T3

 

מטרת החתך:

החתך בא להראות לנו דברים שאני לא רואים כשאנחנו מסתכלים על הגוף בנוסף זה מאפשר לנו מתן מידות נוספים.

חתך מדורג:

לפעמים, אם נחתוך גוף בחתך ישר לאורך או לרוחב, נפספס פרטים שהקו הזה אינו חותך.

T4

לכן נבצע חתך מדורג כל הפרטים הרלוונטיים

T5

 

חתך מסובב

במבט מיושר (חתך מסובב) אנו משתמשים כאשר יש לנו העיקר דיסקות עם סימטריה אי-זוגית. במידה ויש לנו דיסקה שכזו:

T6

 

חתך לאורך צלע חיזוק

צלע חיזוק היא דופן דקה במחוברת בדרך כלל לשני קירות.

T7

 

מידות

ללא מידות לא יוכל היצרן לדעת באיזה גודל לייצר את החלק, ובמידה ותהיה שגיאה במידות או סתירה כלשהי במידות תהליך הייצור יורד לטמיון.

ישנם 5 חוקים ראשיים:

  • אסור לתת מידות על קו נסתר! אלא אם אין אפשרות אחרת!
  • אסור לתת מידות בין היטלים!
  • אסור לתת מידות בשרשרת סגורה!
  • מיקום ההיטלים הוא קבוע!

T8

 

  • אסור שקווי המידה יחתכו זה את זה, המידה הגדולה תהייה רחוקה מהגוף והקטנה קרובה אליו.

T9

היטל מקוטע:

בגופים ארוכים(כגון פרופילים, צינורות, גלים, פחים שטוחים) אפשר לשרטט רק את אותם פרטים הדרושים להגדרת העצם– יש להביא בקנ"מ סביר ולשבור את המבט האורכי כך שיכנס לשרטוט. יש לוודא שמידע על החלק לא אבד בתוך אזורי שבירת המבט כגון קדחים או עיבודים אחרים כאשר מעדכנים את המודל של שרטוט עם היטל מקוטע, יש לחזור לשרטוט, לבטל את השבירה זמנית ולבדוק שוב שמידע של החלק לא נחתך. אם כן, יש להזיז את קווי השבירה בהתאם ולשבור שוב.

T11

 

תבריגים:

  • מידות בוגר ניתנות באורך התבריג, אורך הלולב כולו ומידת התבריג עם סימון התבריג (M, NPT, UNF…).

כיצד נותנים מידה מלאה לתבריג?

T12

 

סימני ריתוך:

ריתוך מילאת.

 

T13

 

T14

 

T15

 

סיבולת

בגלל שאין באפשרות תהלכי הייצור להשיג דיוק מוחלט ישנה טווח טעות שאנו מוכנים לסבול. לזה אנו קוראים סיבולת (tolerance). חושב לזכור! קבלת מידה מדויקת יותר עולה הרבה כסף, ככול שטווח הסיבולת שלנו קטנה יותר כך עלויות היצור עולות ולכל טכנולוגית יצור עלויות שונות.

T16

 

תקן סיבולות מצב:

T17

טבלאות:

T18

T19

T20

T21

T22

T23

T24